Jak zabezpieczyć posadzkę betonową?

Jak zabezpieczyć posadzkę betonową?

Beton to materiał z wielu powodów atrakcyjny i chętnie wykorzystywany w konstrukcji rozmaitych obiektów i nieruchomości. Jest on trwały, odporny na uszkodzenia oraz żywotny. Pomimo tego rozmaite czynniki i oddziaływania mogą mu zaszkodzić, prowadząc do powolnej degradacji powierzchni betonowych. Dotyczy to zwłaszcza wykonanych z tego materiału posadzek. W tym artykule skupiamy się na skutecznych sposobach zabezpieczania powierzchni betonowych – podpowiadamy jakie substancje zagrażają jego strukturze oraz jak skutecznie osłonić go przed ich wpływem.

Oddziaływania zagrażające posadzkom betonowym

Beton jest materiałem eksponowanym na rozmaite szkodliwe oddziaływania. Zagrażają mu środki chemiczne, środki czyszczące, a także intensywne oddziaływania mechaniczne oraz wibracje. Najważniejszym zagrożeniem jest jednak rozwój procesów korozji prowadzących do powstawania plam rdzy na betonie.

Korozja betonu następuje pod wpływem kontaktu ze związkami chloru, dwutlenku węgla i siarczanów, które mogą prowadzić do rozsadzania powierzchni, powstawania pęknięć i utraty spójności. Ponadto istnieje korozja ługująca, związana z procesem wypłukiwania niektórych substancji ze składu betonu. W wyniku tego staje się on sypki, a jego powierzchnia mniej zwarta.

Skuteczna ochrona posadzki betonowej – przed korozją i pyleniem

Kluczową zasadą troski o powierzchnie betonowe jest ich konserwacja w okresie niskich temperatur. To wtedy beton narażony jest na deformację swojej struktury oraz powstawanie pęknięć. Warto w tym czasie stosować środki chroniące przed wpływem wilgoci, która dostając się wgłąb posadzki ulegałaby zamarznięciu, grożąc rozsadzeniem betonu od środka. Jeśli na powierzchni posadzki pojawiają się pajęczyny pęknięć, najprawdopodobniej odpowiedzialna jest za to właśnie wilgoć wnikająca w pory betonu.

By zabezpieczyć posadzkę przed oddziaływaniem wilgoci należy stosować specjalne farby ochronne lub inne izolacje hydrofobizujące. Po ich aplikacji powstaje szczelna powłoka, skutecznie przeciwdziałająca wnikaniu wilgoci, a także innych cieczy i chemikaliów. Środki zabezpieczające przed wodą często powstają na bazie żywic lub silikonów.

Stosuje się również środki chroniące beton przed pyleniem, czyli zjawiskiem powstającym na skutek nadmiernego ruchu pieszych i zużywania się materiału. Skuteczną ochroną okazują się preparaty na bazie żywic epoksydowych, gwarantujące dużą odporność chemiczną oraz mechaniczną.

Inne skuteczne pomysły na ochronę posadzki betonowej

W samodzielnej konserwacji można wykorzystywać impregnaty dedykowane do betonu, jednak częściej sięgamy po nie w przypadku zabezpieczania pionowych powierzchni betonowych niż posadzek. Dotyczy to także wspomnianych farb ochronnych, które często okazują się lepszym wyborem do ścian, niż do podłóg.

Wielu inwestorów decyduje się także na pokrycie powierzchni betonowej płytkami. Jest to rozwiązanie drogie i czasochłonne, jednak pozwala uzyskać typ nawierzchni w pełni zgodny z potrzebami danego budynku (i jego użytkowników).