Sprzątanie przemysłowe - co to jest?

Sprzątanie przemysłowe – co to jest?

Część firm specjalizujących się w usługach sprzątania oferuje Klientom sprzątanie przemysłowe. Czym różni się ono od sprzątania tradycyjnego? Na co może liczyć Klient w ramach tego rodzaju prac? Na te i inne pytania dotyczące sprzątania przemysłowego odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest sprzątanie przemysłowe?

Sprzątanie przemysłowe nazywane również czyszczeniem przemysłowym to jeden z sektorów działalności podmiotów sprzątających. Sektor ten obejmuje dokładnie sprecyzowany obszar. Są to najczęściej hale produkcyjne, magazyny, fabryki, zakłady wytwórcze, rafinerie, stocznie oraz rozmaite przestrzenie przemysłu chemicznego i energetycznego. Cechą charakterystyczną obszaru objętego usługami czyszczenia przemysłowego są występujące zagrożenia. Pracownicy firmy sprzątającej wykonują swoją pracę w otoczeniu niebezpiecznego sprzętu, szkodliwych zanieczyszczeń, pozostałości materiałowych, odpadów lub substancji, które wymagają odpowiedniego traktowania. Wysoki poziom występujących zagrożeń to jedna z cech charakterystycznych sprzątania przemysłowego. Drugą jest rodzaj zanieczyszczeń, z jakimi stykają się pracownicy podmiotu sprzątającego. Do ich usunięcia niezbędne są odpowiednie środki i narzędzia, a nierzadko także specjalistyczna wiedza w zakresie postępowania z danymi zanieczyszczeniami i odpadami.

Profesjonalne firmy dbają o odpowiednie szkolenie pracowników, tak aby posiadali oni wiedzę z zakresu specyfiki swojego środowiska pracy i potrafili się w nim odnaleźć. Wiedza ta jest kluczowa ze względu na bezpieczeństwo pracownika, bezpieczeństwo sprzątanego pomieszczenia, jak również jakość świadczonych usług. Pracownicy, którzy nie mają wiedzy na temat tego, jak obchodzić się z danymi maszynami, urządzeniami, czy zanieczyszczeniami nie posiadają podstawowych narzędzi do tego, aby zaprowadzić porządek i go utrzymać.

Co obejmuje sprzątanie przemysłowe?

Pod względem zakresu realizowanych prac porządkowych sprzątanie przemysłowe, podobnie jak sprzątanie biur jest usługą elastyczną. Prace powierzane pracownikom firmy sprzątającej zależą od rodzaju obiektu oraz obsługiwanych w nim procesów. Świadczenie usług czyszczenia i sprzątania przemysłowego może obejmować podstawowe obowiązki, jak również różnego typu działania wymagające specjalnych kompetencji. Do prac najczęściej zlecanych należą:

  • profesjonalne czyszczenie wyposażenia, podzespołów maszyn bądź form produkcyjnych,
  • usuwanie zanieczyszczeń wynikających z bieżącego użytkowania obiektu.

Usuwanie zanieczyszczeń obejmuje w tym przypadku zarówno standardowe zanieczyszczenia, z jakimi stykają się użytkownicy różnych obiektów, jak i zanieczyszczenia charakterystyczne dla danych procesów produkcyjnych/obróbczych.