Czyszczenie kostki brukowej i granitu – jak czyścić i pielęgnować nawierzchnie wokół budynku?

Czyszczenie kostki brukowej i granitu – jak czyścić i pielęgnować nawierzchnie wokół budynku?

Kostka brukowa i kostka granitowa to nawierzchnie powszechnie kojarzone z trwałością i odpornością na zanieczyszczenia. W praktyce zarówno bruk, jak i kostka granitowa wymagają odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji, gdyż w przeciwnym wypadku przejawiają wysoką podatność na trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Jednocześnie w sezonie zimowym należy pamiętać o tym, żeby do odśnieżania i usuwania lodu z podjazdu czy chodnika nie wykorzystywać ostrych narzędzi. Mogą one uszkodzić powierzchnię bruku, powodując pękanie kostek lub ich kruszenie, co dodatkowo sprzyja przenikaniu zanieczyszczeń w głąb materiału. 

O czym należy pamiętać czyszcząc kostkę brukową?

Niezależnie od tego, czy dbamy o nawierzchnię z kostki brukowej, czy też granitowej powinniśmy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. O ile profesjonalne sprzątanie nawierzchni najpewniej sezonowo zlecimy firmie specjalizującej się w czyszczeniu i doczyszczaniu bruku, o tyle nie możemy zapominać o regularnej pielęgnacji bruku. Co się na nią składa?

Użytkując kostkę brukową należy pamiętać o jej regularnym zamiataniu. To zapobiegnie ścieraniu się wierzchniej warstwy kostki i jednocześnie dzięki temu usuwamy zanieczyszczenia i zapobiegamy ich przywieraniu. Przynajmniej raz na sezon warto zlecić czyszczenie kostki brukowej profesjonalnej firmie, która nie tylko usunie zanieczyszczenia, ale również trudne do samodzielnego usunięcia plamy z oleju czy rdzy.

Jak się pozbyć tłustych plam z kostki brukowej i granitu?

Olej samochodowy oraz inne substancje oleiste mogą pozostawić na nawierzchni nieestetyczne plamy, zwłaszcza jeśli o ich usunięcie nie zadbamy od razu. Wówczas z pomocą przychodzi nam chemia specjalistyczna. W zależności do specyfiki zanieczyszczenia plama może zostać usunięta pod warunkiem właściwego doboru preparatów chemicznych. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaką technikę zastosować do usunięcia tłustych plam z kostki brukowej lub granitowej warto skonsultować się z firmą, która świadczy takie usługi. To da nam pewność, że plama zostanie skutecznie usunięta, a nawierzchnia nieuszkodzona.